Brak kategorii

Wskaźniki magazynowe – czym są?

Wskaźniki magazynowe to niezastąpione narzędzie, pozwalające na prowadzenie analizy efektywności magazynowej danego przedsiębiorstwa. Przestudiowanie wskaźników dostarczy wielu istotnych informacji nie tylko na temat efektywności pracy magazynu, ale także na temat możliwości optymalizacji procesów zarządzania tymże. Dzięki analizie łatwo można zidentyfikować obszary, które wymagają poprawy i odpowiednio szybko zareagować, poprzez podjęcie odpowiednich działań, zwiększających wydajność i rentowność magazynu oraz jego działalności. Jak widać, wskaźniki magazynowe są niezwykle istotne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z przygotowanym przez nas tekstem, w którym znajdziesz sporo przydatnych informacji.

Rodzaje wskaźników magazynowych

Istnieją różne rodzaje wskaźników magazynowych. W tym tekście omówimy tylko wybrane z nich, naszym zdaniem najważniejsze. Będą to następujące wskaźniki efektywności magazynowej:

  • wskaźniki wykorzystania powierzchni magazynowej,
  • wskaźniki kosztów utrzymania powierzchni magazynowej.

Wśród kluczowych wskaźników magazynowych można wyróżnić cztery grupy. Są one przydatne, gdy zależy nam na tym, aby zbadać efektywność lub wskazać elementy wymagające poprawy w konkretnych obszarach funkcjonowania danego magazynu (może to być na przykład zmniejszenie kosztów lub czasu poświęcanego na wykonywanie poszczególnych zadań, poprawa wydajności pracy itp.). Wspomniane cztery najważniejsze grupy to:

  • wskaźniki finansowe – wykorzystywane do monitorowania kosztów operacyjnych ponoszonych w związku z zapasami;
  • wskaźniki wydajności – pomagają ocenić efektywność procesów i mierzą produktywność w stosunku do poczynionych nakładów;
  • wskaźniki czasowe – opisujące wydajność procesów w odniesieniu do czasu ich realizacji;
  • wskaźniki jakościowe – pomagają zmierzyć jakość usługi oferowanej klientom.

Jakie znaczenie mają wskaźniki magazynowe?

Jak już wspomnieliśmy, różnego rodzaju wskaźniki magazynowe są dla przedsiębiorstwa cennym źródłem informacji, które mogą pomóc w procesie ulepszania gospodarki magazynowej. Pomagają zidentyfikować oraz wyeliminować nieefektywne procesy, a także ułatwiają wprowadzenie poprawek, które przyniosą wzrost rentowności magazynu. Podsumowując, dzięki wprowadzeniu wskaźników oraz ich analizy możliwe jest:

  • dokładne mierzenie efektywności procesów magazynowych w określonym czasie;
  • podejmowanie decyzji na bazie realnych danych;
  • analizowanie działalności magazynu pod kątem realizacji wcześniej wyznaczonych celów.

Teraz, gdy już przedstawiliśmy rodzaje oraz znaczenie wskaźników magazynowych, czas na dokładniejsze omówienie wybranych spośród nich.

Wskaźnik wykorzystania powierzchni magazynowej

Wskaźnik wykorzystania powierzchni magazynowej pozwala w łatwy sposób określić w jakim stopniu jest wykorzystywany magazyn. Im bliżej 100%, tym lepiej dla firmy, ponieważ im wyższy wynik, tym lepsze wykorzystanie powierzchni magazynowej – najprościej mówiąc, przestrzeń nie jest wtedy marnowana. Wysoka wartość tego wskaźnika pokazuje, że powierzchnia magazynowa jest wykorzystywana w poprawny sposób, co sprzyja zwrotowi produkcji. Z kolei niska wartość wskazuje na to, że dochodzi do marnotrawienia powierzchni magazynowej.

Wskaźnik wykorzystania powierzchni magazynowej – wzór

Jak łatwo obliczyć wskaźnik wykorzystania powierzchni magazynowej? Korzystając z poniższego wzoru, gdzie puz określa liczbę zajętych miejsc składowych, a puc ogólną liczbę miejsc składowych:

Mpm = (Puz/Puc) * 100

Wskaźnik kosztów utrzymania powierzchni magazynowej

Wskaźnik finansowy, który umożliwia porównanie działalności podobnie zorganizowanych magazynów. Aby uzyskać jak najbardziej wiarygodny wynik, należy brać pod uwagę technologię składowania w magazynie.

Wskaźnik kosztów utrzymania powierzchni magazynowej – wzór

Wskaźnik kosztów utrzymania powierzchni magazynowej można wyliczyć, korzystając z poniższego wzoru:

Mup = Kmc / Pu

Kmc to łączne koszty magazynowania w badanym okresie, podawane w walucie, a Pu to powierzchnia użytkowa magazynu, podawana w metrach kwadratowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
pl_PL