Brak kategorii

Wskaźniki logistyczne – poznaj je bliżej

Szukasz odpowiedzi na pytanie czym jest wskaźnik logistyczny, albo w jaki sposób wykorzystać wskaźniki logistyczne do tego, aby usprawnić pracę działu logistyki? A może zastanawiasz się nad tym, jakie można wyróżnić wskaźniki logistyczne KPI (Key Performance Indicators)? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to jesteś we właściwym miejscu. W przygotowanym przez nas artykule znajdziesz interesujące Cię informacje. Jesteśmy specjalistami, a logistyka nie ma przed nami żadnych tajemnic. Co więcej, uwielbiamy dzielić się wiedzą. Dlatego zapraszamy Cię do lektury! Dowiesz się z niej między innymi, które KPI w logistyce warto śledzić, jakich informacji mogą Ci dostarczyć mierniki i wskaźniki logistyczne czy jakie decyzje podejmować na bazie uzyskanych wyników.

Wskaźnik logistyczny – co to właściwie jest?

Zacznijmy od absolutnych podstaw, czyli od omówienia tego, czym są wskaźniki logistyczne. Warto wiedzieć, że stanowią one bardzo przydatne narzędzia, które pomagają w ocenie procesów logistycznych i ich efektów, wskazując także obszary, w których wymagana jest poprawa. Słownikowa definicja wskaźników logistycznych mówi o tym, że wyrażają one względną wartość danej zmiennej w odniesieniu do jej wartości w okresie bazowym lub do pewnych wielkości statystycznych, które odzwierciedlają zdarzenia i fakty przepływu materiałów oraz informacji w systemie logistycznym przedsiębiorstwa oraz w łańcuchu dostaw. 

Z powyższego jasno wynika, że wskaźniki można swobodnie wykorzystywać do mierzenia różnych zmiennych. To, do czego je wykorzystasz, zależy wyłącznie od Ciebie i indywidualnych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Szczegółowym omówieniem różnych rodzajów wskaźników logistycznych zajmiemy się w dalszej części tekstu.

Do czego służą mierniki i wskaźniki logistyczne?

Mierniki i wskaźniki logistyczne to liczbowe przedstawienie danych na temat interesujących nas aspektów np. w obszarze zakupowym, zarządzania zapasami, transportu czy obsługi klienta. Dzięki pozyskanym danym wyraźnie widać, które procesy lub ich etapy wymagają optymalizacji i usprawnień, a które działają dobrze. Mierniki oraz wskaźniki pokazują wydajność działów i poszczególnych procesów w obiektywny sposób. Możesz je wykorzystać do tego, aby usprawnić pracę magazynu, a dzięki temu uczynić go bardziej rentownym.

Wskaźniki logistyczne KPI – charakterystyka

KPI to pojęcie bardzo często spotykane w biznesie. Angielski skrót KPI oznacza kluczowy wskaźnik efektywności, określający skuteczność poszczególnych działań. W logistyce będą to dane liczbowe, umożliwiające ocenę efektywności danego procesu dzięki porównaniu z innymi danymi (mogą być to dane historyczne lub inne wybrane wskaźniki). Uzyskane dane ułatwiają dostrzeżenie pozytywnych i negatywnych zmian w procesach oraz umożliwiają podjęcie stosownych działań w porę, aby zapobiegać ewentualnym niepożądanym skutkom.

Charakterystyczną cechą dla wskaźników KPI w logistyce jest to, że pozwalają one na ocenę naprawdę wielu różnych procesów, wspierając poprawę skuteczności operacyjnej oraz optymalizację kosztów przy jednoczesnym utrzymaniu lub wręcz zwiększeniu jakości usług.

Podział wskaźników efektywności w logistyce

Poniżej krótko omówimy podział głównych wskaźników logistycznych i magazynowych. Będą one obejmować:

  1. Procesy zakupowe i zarządzanie dostawcami.
  2. Zarządzanie zapasami.
  3. Transport.
  4. Obsługę klienta.

Procesy zakupowe i zarządzanie dostawcami

Jeśli chodzi o procesy związane z zakupami, można wyróżnić kilka wskaźników logistycznych, których śledzenie pozwoli na optymalizację tychże, co z pewnością przyniesie pozytywne skutki nie tylko dla działu logistyki, ale także dla całej firmy. Są to na przykład:

  • wskaźnik liczby dostawców – pozwalający utrzymać optymalny poziom podmiotów, z którymi współpracuje firma;
  • wskaźnik czasu dostawy – dzięki któremu łatwo można śledzić ile czasu zajmuje dostawa, a przez to lepiej planować inne działania;
  • wskaźnik wydatków zakupowych – obrazujący ponoszone przez firmę koszty i ułatwiający panowanie nad nimi.

Zarządzanie zapasami

W przypadku towarów, które są już na magazynie, można wykorzystać wskaźniki logistyczne takie jak:

  • wskaźnik wartości surowców – pokazujący ile warte są towary na magazynie, a tym samym ile gotówki jest w nich zamrożonej;
  • wskaźnik wartości składowanych towarów – określający średnią wartość przechowywanych towarów w określonym czasie;
  • wskaźnik kosztów zarządzania zapasami – ukazujący wszelkie koszty związane z magazynowaniem towarów.

Transport

Poznaj kolejną gałąź, w której ogromną rolę mogą odgrywać wskaźniki logistyczne – transport. Logistyczne wskaźniki oceny transportu pomagają w lepszym planowaniu logistyki, a mogą także wpływać na jakość obsługi klienta. Warto tu wyróżnić:

  • wskaźnik liczby paczek wysyłanych w ciągu dnia – pokazujący rozwój, regres lub stagnację w pracy magazynu;
  • wskaźnik liczby dostaw na czas – ukazujący, w jakim stopniu dostawy są realizowane terminowo.

Obsługa klienta

Wskaźniki logistyczne dla obsługi klienta pozwalają świadczyć jeszcze lepsze usługi. Wymienić wśród nich można chociażby:

  • wskaźnik liczby klientów – pozwalający dostosować liczbę pracowników do ilości zamówień;
  • wskaźnik liczby obsłużonych zamówień dziennie;
  • wskaźnik zagubionych zamówień.

Chcesz poznać inne wskaźniki? Zachęcamy do śledzenia naszego bloga, gdzie znajdziesz wiele ciekawych artykułów, na przykład o wskaźniku rotacji zapasów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
pl_PL