System YMS

Ruch w łańcuchu dostaw generowany jest nie tylko przez ekipy pracujące wewnątrz firmy. Równie ważnym elementem są osoby obsługujące pojazdy, jak i same maszyny oraz samochody odpowiedzialne między innymi za załadunki i rozładunki towarów. To właśnie z myślą o placach przeładunkowych został stworzony system YMS.
Jego głównym zadaniem jest usprawnienie obsługi samochodów wjeżdżających na teren zakładu. Oprogramowanie to pozwala kontrolować i na bieżąco monitorować ruch w obrębie bram wjazdowych, ramp oraz stref załadunku. Dzięki temu możliwe jest nie tylko trzymanie ręki na pulsie przez cały czas, ale także znacznie szybsze reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Warto poznać bliżej to narzędzie i sprawdzić, jak najlepiej wykorzystać potencjał, jaki w nim drzemie.

Ogromny potencjał YMS – system, którego nie może zabraknąć w firmie

Dopiero nieoczekiwany zastój czy awaria w strefie załadunkowej pokazują, jak ważne jest jej optymalne zagospodarowanie, ale i zarządzanie czasem, w jakim jest obsługiwana oraz ludzi, którzy pracują na jej obszarze. Widać to doskonale po dużych centrach dystrybucyjnych i wielkopowierzchniowych magazynach, w których ruch w takiej strefie jest w zasadzie ciągły.
YMS system to z angielskiego Yard Management System, czyli system zarządzania placem. Jedną z nadrzędnych funkcji oprogramowania jest przygotowanie i rozplanowanie ładunków oraz załadunków, dzięki czemu praca załogi jest zoptymalizowana, a zasoby firmy wykorzystane do maksimum. Program zapobiega sytuacjom, w których w jednej chwili ilość zadań do wykonania przekracza możliwości sprzętowe oraz kadrowe. Efektem korzystania z informatycznego zarządzania placem jest szybsza obsługa przyjeżdżających kierowców, tym samym krótszy czas ich oczekiwania na swoją kolej. W rezultacie automatycznie zwiększa się też ilość przyjętych dostaw i wydanych w dalszą drogę towarów.
Jednym z filarów tego oprogramowania jest możliwość wygodnego komunikowania się z kierowcami w sposób ustalony odgórnie i wybrany jako najwygodniejszy dla obu stron. Z programem można połączyć na przykład tablice informacyjne, generowane samoczynnie powiadomienia tekstowe na telefon lub innego rodzaju wezwania, sprężone chociażby z pagerami.
Ostatecznie też Yard Management System podnosi poziom bezpieczeństwa na terenie zakładu oraz w jego obrębie. Dotyczy to nie tylko stałych pracowników, ale także gości przyjeżdżających z lub po towar.

Najprzydatniejsze funkcje systemu YMS

Porządnie przygotowane oprogramowanie do zarządzania placem posiada szereg naprawdę przydatnych funkcji, począwszy od awizacji przyjazdu kierowców, zarządzania i kontrolowania sposobu i czasu rozładunków oraz załadunków. W tym module możliwe jest też wyróżnienie zleceń priorytetowych, obsługiwanych poza kolejnością i w taki też sposób wywoływanych do rampy z całej kolejki. W identyczny sposób można oznaczyć kluczowych dostawców. W czasie rzeczywistym mogą komunikować się między sobą poszczególne działy oraz osoby z zewnątrz, na przykład dział magazynu z kierowcami i dostawcami. System zarządzania placem pozwala także tworzyć harmonogramy pracy magazynu i stref ładunkowych, uwzględniając ilość posiadanych urządzeń, maszyn i obsługiwanych samochodów, a następnie dopasowując do nich odpowiednią liczbę operatorów. System nieraz zastępuje i portiernię, ponieważ jest w stanie monitorować wjazdy oraz wyjazdy bramami magazynowymi, oraz regulować tworzącą się kolejkę. Oprogramowanie ma jeszcze jedną, przydatną funkcję. Niezależnie od okoliczności jest w stanie wskazać dokładną lokalizację pojazdu lub maszyny, czasem też kierowców czy pracowników, jeśli zostanie odpowiednio zintegrowany ze specjalnymi, elektronicznymi plakietkami.
Optymalnie system YMS powinien współpracować z innymi programami zarządzającymi i kierującymi działaniami poszczególnych działów firmy, w tym magazynu. Najlepiej działa w połączeniu z systemami logistycznymi TMS, zarządzaniem łańcuchem dostaw, rozbudowanymi systemami ERP oraz systemami zarządzania magazynem.

Dlaczego i kiedy warto wdrożyć zarządzanie placem do swojej firmy?

YMS system jest jednym z systemów znacznie ułatwiających przepływ towarów przez firmę oraz bieżącą obsługę najtrudniejszych logistycznie procesów, czyli załadunków, rozładunków oraz awizacji. Trudność ta polega nie tyle na konieczności idealnego zgrania pracy zespołu i sprawnego zaplecza technicznego – w przypadku dostaw i odbiorów zawsze trzeba liczyć się z nieprzewidzianymi sytuacjami, związanymi chociażby z ruchem na drodze czy sytuacjami losowymi. Zarządzanie placem za pomocą rozbudowanego narzędzia informatycznego pozwala zapanować nad firmowym chaosem nawet w skrajnie trudnych sytuacjach.
Tak zaawansowane systemy sprawdzają się doskonale w dużych przedsiębiorstwach, zakładach produkcyjnych, magazynach oraz centrach dystrybucji, czyli wszędzie tam, gdzie rozbudowana jest też wewnętrzna infrastruktura firmy. Nie oznacza to jednak, że mniejsze firmy i magazyny nie skorzystają z możliwości, jakie daje to oprogramowanie. Yard Management System usprawnia wszystkie procesy związane z ruchem generowanym na terenie przedsiębiorstwa.

Zobacz również:
System TMS
System CMMS
System WMS

Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
pl_PL