System WMS

Na sukces firmy oraz powodzenie szeregu procesów składających się na łańcuch dostaw, wpływa wiele różnych czynników. Muszą być one idealnie skrojone na miarę i potrzeby danej firmy, aby w stu procentach spełnić swoje zadanie, czyli usprawnić przebieg kolejnych etapów realizacji zamówień. Jednym z takich systemów, bez których trudno jest sobie wyobrazić nowoczesną przestrzeń magazynową, jest system WMS, czyli, innymi słowy, system zarządzania magazynem. Największą zaletą tego narzędzia jest funkcjonalność – sprawdza się w każdym miejscu przeznaczonym do składowania towarów, niezależnie od jego powierzchni. Zanim powiemy więcej o działaniu systemu, warto zacząć od jego definicji.

System WMS – prosta definicja praktycznego rozwiązania

Rozmowę o rozsądnym prowadzeniu i zarządzaniu magazynem warto rozpocząć od rozmowy o WMS, odpowiadając w tym miejscu na pytanie, co to jest oraz jaką definicję systemu WMS podają fachowcy. W najprostszych słowach jest to oprogramowanie służące do pełnienia kontroli nad wszystkimi procesami magazynowymi, z jakimi ma się do czynienia w takim miejscu.
Ze względu na swój specyficzny charakter i rozbudowane opcje, WMS doskonale sprawdza się w bardzo trudnych warunkach, w których sieć magazynowa oraz ilość wykonywanych dobowych operacji jest bardzo duża. Znakomicie działa wdrażany do centrów logistycznych i dystrybucyjnych oraz magazynów wysokiego składowania. Coraz częściej obserwujemy chęć i tendencję do stosowania systemów WMS w znacznie mniejszych obiektach, gdzie równie skutecznie pomaga w optymalizacji pracy załogi i zwiększeniu obrotów firmy.

Jak wygląda i jak działa system do zarządzania magazynem?

Prawidłowo przygotowane oprogramowanie WMS musi zawierać kilka konkretnych modułów, pozwalających na sterowanie poszczególnymi działami i pracą magazynu samą w sobie. Narzędzie musi pozwalać na obsługę cyfrową każdego zlecenia od przysłowiowego A do Z. Będą one odpowiadać za przyjęcie towaru na stock magazynowy, zarządzanie nimi, w tym zarządzanie lokalizacją – najlepsze programy są w stanie wskazać optymalne miejsce składowania na podstawie statystyk oraz sposobu zagospodarowania przestrzeni magazynowej. Narzędzie to odpowiada także za kompletowanie zamówień w taki sposób, by odbywało się ono w możliwie jak najkrótszym czasie. Za pomocą WMS można wysyłać towar do kolejnych działów lub bezpośrednio do klientów, zgodnie z przyjętą polityką firmy. Etykiety nadawcze mogą być pobrane i wydrukowane wprost z programu.

Co więcej, na bieżąco aktualizowane są zasoby magazynowe – dzięki temu realizacja zamówień jest znacznie usprawniona, nie wystąpią też żadne nieprzewidziane sytuacje, jak nagły brak produktu na stanie. Ostatnim etapem prac magazynowych, podlegających także kontroli dzięki systemowi zarządzania magazynem, jest monitorowanie jakości. To najprostsza droga do zweryfikowania, czy w zaadresowanej przesyłce znajduje się towar zgodny z zamówieniem.

Dlaczego warto inwestować w cyfryzację magazynów?

Proponowane przez nas narzędzia mają służyć przede wszystkim samym firmom – cyfryzacja procesów magazynowych skutecznie przyspiesza ich pracę oraz pozwala na osiąganie większych zysków znacznie mniejszym nakładem pracy.
Stosowanie ich, szczególnie w wielkopowierzchniowych magazynach i centrach dystrybucyjnych, rekomendujemy ze względu na wymierne korzyści płynące ze sprzężenia firmy i cyfrowego oprogramowania. Główną zaletą jest absolutna kontrola zarówno nad towarami, jak i wykonywanymi działaniami oraz bieżący, bezpośredni podgląd do każdego realizowanego zamówienia. Wprowadzenie do dynamicznie rozwijających się firm systemów WMS pozwala eliminować przypadkowe błędy, niemal całkowicie redukując ich występowanie. Tym samym zmniejsza się ilość opóźnień w wysyłkach towarów, a zwiększa się ilość możliwych do wykonania zleceń. W ten sposób generowany jest popyt na towary firmy. Zwiększa się też jej rentowność, a przedsiębiorstwo staje u progu nowych możliwości i realnej szansy rozwoju.

Kiedy system zarządzania magazynem sprawdzi się najlepiej?

Odpowiedź na to jest w zasadzie jedna: zawsze. Automatyzacja procesów magazynowych, usprawnienie przesyłu informacji i danych zawsze będzie szła w parze z optymalizacją pracy oraz rozwojem. Przesłanek ku zastosowaniu takiego rozwiązania jest wiele, niektórych jednak nie da się przeoczyć. Jeśli pracownicy mają problemy ze zlokalizowaniem towarów czy znalezieniem dla nich najlepszego miejsca, jeśli praca na dokumentach magazynowych oraz przepływ informacji szwankują, a opóźnienia czy kłopoty z przyjęciem towaru na magazyn zdarzają się nagminnie, to wprowadzenie systemu magazynowego WMS może zaowocować pojawieniem się rozwiązań, jakich dotychczas brakowało. Pełna kontrola pozwala również na lepsze dopasowanie kadry pracowniczej do zlecanych zadań i szybsze wdrażanie się nowych osób do przydzielonych prac.
Zobacz również:
System TMS
System CMMS
System YMS

Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
pl_PL