Strefa Kompletacji w magazynie – co to
Strefa kompletacji w magazynie to bardzo istotny obszar. Jego odpowiednia organizacja ma ogromny wpływ na sprawny przepływ towarów, a także na efektywność w pracy. Dzięki temu firma może osiągnąć lepszą jakość obsługi klientów, co z pewnością przełoży się nie tylko na ich zadowolenie, ale także na ewentualne zyski. W tym artykule zastanowimy się nie tylko nad tym, czym jest strefa kompletacji, ale także skupimy się nad tym, jak można ją zorganizować, aby pozwoliła poprawić wydajność pracy i przynosiła większe zyski. Gorąco zapraszamy do lektury zarówno laików, jak i osoby zaznajomione z tematem, które chciałyby powiększyć swój zasób wiedzy.
Kompletacja – dlaczego jest tak ważna?
Zacznijmy od podstaw, czyli wprowadzenia dla osób, które być może trafiły na ten wpis blogowy po wpisaniu w wyszukiwarkę Google hasła “strefa kompletacji definicja”, lub innego, o podobnym brzmieniu. Zanim jednak przejdziemy do meritum, poświęćmy chwilę na to, aby zapoznać się z definicją samej kompletacji, która z pewnością okaże się przydatna w naszych dalszych rozważaniach.
Bezsprzecznie zasługująca na miano podstawowej operacji w procesie magazynowania, kompletacja należy do najbardziej pracochłonnych i jednocześnie najdroższych działań w logistyce wewnętrznej. I to bez względu na typ magazynu. Według szacunków około 60% kosztów operacyjnych dla pojedynczego centrum dystrybucyjnego należy właśnie do obszaru kompletacji zamówień. Już teraz jest to niezwykle ważny obszar, który prawdopodobnie w ciągu kilku następnych lat jeszcze bardziej zyska na znaczeniu. Wydajność oraz jakość kompletacji są dwoma kluczowymi parametrami, które mają bezpośredni wpływ na takie kwestie jak:
- wizerunek marki,
- rentowność procesu magazynowania,
- poziom zadowolenia klienta.
Strefa kompletacji – co to
Jeśli zależy Ci na tym, aby kompletacja zamówień w Twojej firmie przebiegała sprawnie i bezproblemowo, warto zadbać o odpowiedni obszar, w którym będzie ona mieć miejsce. Czym więc jest strefa kompletacji? Definicja jest bardzo prosta. Przedstawiamy ją w poniższym akapicie.
Najprościej mówiąc, strefa kompletacji w magazynie jest specjalnie wydzieloną w obiekcie logistycznym przestrzenią, w której odbywa się wyłącznie kompletacja towarów. Jak widać, kluczowym wyznacznikiem jest tutaj funkcja tego obszaru, dotycząca zadań, jakie będą tam realizowane. Nie ma jednoznacznych wytycznych na temat tego, jaką powierzchnię powinna zajmować ta przestrzeń – jest to uzależnione między innymi od ilości zapasów, jakie należy dostarczyć do strefy wydań w danej jednostce czasowej. Dla jednego przedsiębiorstwa niezbędne będzie wydzielenie stosunkowo dużego obszaru, podczas gdy dla innego wystarczające będzie zaledwie kilka metrów kwadratowych.
Warto wiedzieć, że oddzielna strefa kompletacji bardzo często jest koniecznością w przypadku stosowania rozwiązań pół- i automatycznych np. przenośników magazynowych (taśmowych, rolkowych itd.). Sam wygląd i układ strefy kompletacji w magazynie powinien być zaprojektowany tak, aby zapewniać nie tylko dużą wydajność, ale także wygodę. Należy w nim uwzględnić między innymi rodzaj i ilość jednostek ładunkowych do obsłużenia, obłożenie pracą, czy dostępne urządzenia przeładunkowe.
Przepływ materiałów w strefie kompletacji w magazynie
Teraz, gdy każdy już wie, co to jest strefa kompletacji, możemy zająć się tym, jak przebiega w niej przepływ materiałów. Posłużymy się w tym celu uproszczonym modelem.
- Jednostka ładunkowa trafia do strefy kompletacji ze strefy składowania. Tu następuje przygotowanie do dalszej obsługi ręcznej.
- Następnie dochodzi do weryfikacji wszystkich kluczowych dla jakości operacji elementów, takich jak stan ilościowy czy asortymentowy.
- Na końcu następuje pakowanie i formowanie, pozwalające nie tylko zabezpieczyć produkty, ale także zmaksymalizować efektywność ich dalszego transportu.
- Przygotowany produkt jest następnie przekazywany do strefy wydań.
Gdy przyjrzymy się powyższym działaniom, wyraźnie widać, że wydzielenie specjalnej strefy, w której będą one realizowane, jest dobrym pomysłem. Dzięki temu obsługa zamówień będzie prostsza i bardziej uporządkowana.
Organizacja i rozmieszczenie strefy kompletacji
O organizacji strefy kompletacji w magazynie pisaliśmy już nieco w sekcji Strefa kompletacji – co to. Nie ma tu jednoznacznych odpowiedzi i uniwersalnych rozwiązań, które sprawdzą się w każdym przypadku. Gdybyś potrzebował porady, to zawsze chętnie służymy naszą wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Na pewno warto pamiętać o tym, aby projektując strefę kompletacji mieć na uwadze czynniki takie jak:
- ergonomia pracy,
- bezpieczeństwo przebywających w strefie kompletacji pracowników.
Na stanowiskach kompletacyjnych obowiązkowo powinien znaleźć się stół roboczy, komputer z odpowiednim oprogramowaniem i drukarka do etykiet oraz dokumentów przewozowych. W razie potrzeby można także wykorzystać automatyczne urządzenia, które będą pomagać w pracy.
Jeśli chodzi o rozmieszczenie strefy kompletacji w magazynie, najczęściej można spotkać się z dwoma rozwiązaniami:
- strefa kompletacji usytuowana w przedniej części magazynu,
- strefa kompletacji zlokalizowana w środkowej lub bocznej części magazynu.
Pierwsze z nich popularniejsze jest w przypadku magazynów automatycznych i łączy strefę kompletacji z obszarem wysyłki. Drugie należy do częściej wybieranych w przypadku magazynów realizujących bardzo duże ilości zamówień. W tego typu obiektach bardzo często proces przygotowywania zamówień jest niezwykle złożony i pochłania wiele czasu, dlatego w celu jego optymalizacji strefa kompletacji w magazynie jest wydzielona wzdłuż całej hali.
Chcesz wiedzieć więcej? Służymy pomocą!
Mamy nadzieję, że nasz artykuł nieco rozjaśnił Ci pojęcie strefy kompletacji oraz tego, jak można ją zorganizować. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub potrzebujesz eksperckiego wsparcia, zachęcamy do kontaktu z nami, chętnie pomożemy!