Brak kategorii

Strategie dystrybucji

Strategie dystrybucji to bardzo ważny temat dla każdego przedsiębiorstwa, bez względu na to, w jakiej branży ono działa. Pomagają one usprawnić procesy, a także kontrolować czy wszystko idzie zgodnie z biznesowymi założeniami. Ich odpowiednie dobranie, oparte na obserwacji rynku, analizie potrzeb klientów oraz oferty, będzie miało korzystny wpływ na rozwój danej firmy i pomoże w jej szybszym rozwoju. Tematem tego artykułu będzie właśnie strategia dystrybucji. W przygotowanym przez nas tekście wytłumaczymy czym jest i przedstawimy jej rodzaje. Gorąco zapraszamy do lektury. Osoby, które szukają nie tylko wiedzy, ale także profesjonalnego wsparcia, zapraszamy natomiast do skorzystania z naszej oferty usługowej.

Strategia dystrybucji, czym jest?

Zanim zaczniemy omawiać konkretne strategie dystrybucji, skupimy się na podstawach oraz przyjrzymy temu, czym dokładnie są sama strategia oraz dystrybucja. W przypadku tej pierwszej, najprościej rzecz ujmując to kompleksowy plan działania, obejmujący swoim zakresem czynności oraz decyzje, które są związane z rozpowszechnianiem towarów wyprodukowanych przez dane przedsiębiorstwo. Jeśli mowa o konkretnych, słownikowych definicjach strategii, można ich znaleźć całkiem sporo. Dla logistyki, zwłaszcza w kontekście strategii dystrybucji, najbardziej odpowiednie będą trzy z nich, brzmiące następująco:

  1. Strategia to skoordynowany plan pozwalający podejmować decyzje oraz konkretne działania w firmie, koncentrujący się na wykorzystaniu zasobów, jakimi dysponuje przedsiębiorstwo, w taki sposób, aby wszelkie podjęte działania miały wartość dodaną dla otoczenia, a firma mogła osiągnąć własne, założone wcześniej cele.
  2. Strategia określa zakres oraz kierunki działania przedsiębiorstwa w długiej perspektywie czasowej, w celu uzyskania przewagi w dostosowywaniu się do zmian w otoczeniu, poprzez taką konfigurację zasobów i kompetencji, aby możliwe było zaspokojenie oczekiwań interesariuszy firmy.
  3. Strategia to sztuka myślenia, opracowywania i wdrażania koncepcji dla skutecznego rozwoju i funkcjonowania firmy, w burzliwym, nieprzewidywalnym i często zmieniającym się otoczeniu.

Dla dystrybucji można podać jedną, krótką definicję, która wyczerpuje temat. Najprościej mówiąc to wszelkiego rodzaju procesy i decyzje, które są związane z rozpowszechnianiem wśród klientów produktów wytworzonych przez daną firmę.

Jasno wynika z tego, że strategia dystrybucji to plan działania, który będzie określał najlepsze metody i sposoby na to, aby towary przedsiębiorstwa dotarły do zainteresowanych nimi klientów, a sama firma mogła na tym, jak najbardziej zyskać, co pozwoli na jej dalszy rozwój.

Rodzaje strategii dystrybucji

Choć istnieje znacznie więcej strategii dystrybucji (wszak każde przedsiębiorstwo będzie dążyło do tego, aby znaleźć jak najlepszą opcję dla swoich, indywidualnych potrzeb), to w fachowej literaturze najczęściej wymienia się trzy rodzaje strategii dystrybucji. Choć nie jedyne, to one dominują, a są to: strategia dystrybucji intensywnej, strategia dystrybucji selektywnej oraz strategia dystrybucji wyłącznej, nazywana także strategią dystrybucji ekskluzywnej. W kolejnych akapitach osobno omówimy każdą z nich.

Strategia dystrybucji intensywnej. Utożsamia się ją ze sprzedażą produktów wszystkim dostępnym na rynku odbiorcom. W ramach tej strategii firmy dbają o to, aby ulokować wyprodukowane przez siebie artykuły we wszystkich możliwych punktach sprzedaży na odpowiednich szczeblach kanału dystrybucji. Najczęściej można spotkać się z dystrybucją intensywną w długich i szerokich kanałach (takich, gdzie występuje duża liczba pośredników między producentem a konsumentem), ponieważ umożliwiają one dogłębną penetrację na danym rynku.

Strategia dystrybucji selektywnej. Jest najczęściej wybieraną strategią, jeśli chodzi o sprzedaż produktów wybieralnych (tych, które można porównać przed dokonaniem zakupy czy ocenić pod względem ich jakości, funkcjonalności czy ceny – za przykład mogą posłużyć ubrania, meble, sprzęt RTV i AGD, mała elektronika itp.). To typ strategii, który pozwala ograniczyć konkurencję, jaka występuje wśród producentów rywalizujących na tym samym rynku zbliżonymi produktami/ przyczynia się ona do zwiększenia pewności w stosunku do ustalonych cen i spodziewanych zysków ze sprzedaży.

Strategia dystrybucji wyłącznej (ekskluzywnej). To strategia, która charakteryzuje się dystrybucją produktów przez maksymalnie kilku pośredników (a najlepiej przez jednego). Przedsiębiorstwo nadaje wybranemu pośrednikowi prawo wyłączności sprzedaży produktów na danym terytorium. Jednocześnie pośrednik ten zobowiązuje się do tego, że nie będzie oferował klientom podobnych produktów od konkurencyjnych przedsiębiorstw.

Jak widać, odpowiednia strategia zarządzania dystrybucją, dobrana pod kątem potrzeb danej firmy ma ogromne znaczenie. Pomaga maksymalizować zyski i minimalizować straty. Osoby, które nie wiedzą, jaka strategia dystrybucji będzie najlepsza dla ich przedsiębiorstwa, zapraszamy na konsultacje z nami – przykłady zadowolonych klientów, którzy nam zaufali same za siebie mówią, że znamy się na tym, jak nikt!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
pl_PL