Brak kategorii

Strategia dystrybucji selektywnej

W ramach artykułów o strategii dystrybucji w logistyce nie mogło zabraknąć omówienia istotnego tematu, jakim jest strategia dystrybucji selektywnej. Obok strategii intensywnej, to drugie rozwiązanie najczęściej wybierane przez firmy. Przygotowaliśmy kilka artykułów, w których omawiamy strategie ogólnie oraz szczegółowo, tak aby każda zainteresowana osoba mogła zgłębić temat, nawet jeśli dopiero stawia swoje pierwsze kroki w dziedzinie logistyki. Ten tekst należy do tej serii, a skupia się on na tym, czym jest dystrybucja selektywna. Zapraszamy do lektury nie tylko jego, ale także siostrzanych tekstów na temat strategii dystrybucji intensywnej oraz strategiach dystrybucji w ogóle. Osoby, które mają dodatkowe pytania lub poszukują profesjonalnego wsparcia w zakresie doradztwa logistycznego, zachęcamy natomiast do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą, a także do kontaktu. Z przyjemnością pomożemy, nie tylko w zakresie strategii logistycznych.

Strategia selektywna – czym jest i na czym polega?

Zaczniemy od podstaw, czyli od przypomnienia czym jest strategia dystrybucji. Osoby chcące zgłębić ten temat bardziej odsyłamy do tekstu na jej temat. Strategia dystrybucji jest określonym planem działania, mającym zapewnić przedsiębiorstwu osiągnięcie najlepszych możliwych efektów w zakresie dystrybucji jego towarów. Określa metody i sposoby na to, aby wszelkie produkowane przez firmę towary mogły dotrzeć do jak największej liczby zainteresowanych nimi odbiorców, przynosząc przy tym przedsiębiorstwu zyski i pozwalając na jego dalszy rozwój. Dystrybucja selektywna należy do jednej z dwóch najczęściej obieranych przez firmy strategii, dlatego zdecydowanie zasługuje na szersze omówienie.

Strategia dystrybucji selektywnej polega na tym, że przedsiębiorstwo oferuje swoje towary klientom wyłącznie za pośrednictwem kilku specjalnie wyselekcjonowanych pośredników, którzy obsługują dany rynek. Odpowiedni wybór pośredników daje gwarancje, że produkt znajdzie się we właściwym miejscu i dotrze do zainteresowanych nim osób. W tym przypadku sam producent dba o to, by ograniczyć konkurencję ze strony pośredników, w których asortymencie znajduje się to samo dobro. Sytuacja ta z perspektywy firmy jest korzystna, ponieważ prowadzi do uniknięcia sytuacji, w której pośrednicy konkurowaliby między sobą ceną towaru, przyczyniając się nie tylko do jej spadku, ale w konsekwencji także do zmniejszenia zysku tychże pośredników. W strategii selektywnej mamy do czynienia ze znacznie węższymi kanałami dystrybucji niż ma to miejsce w przypadku dystrybucji intensywnej.

Dystrybucja selektywna – przykłady

Dystrybucję selektywną wybierają głównie firmy, które mają w swojej ofercie produkty wybieralne, czyli takie, w przypadku których konsumenci zazwyczaj spędzają więcej czasu na porównywanie ich cen czy właściwości pomiędzy zbliżonymi modelami różnych marek. Bardzo często klienci odwiedzają kilka punktów sprzedaży, porównując chociażby ceny i poszukując tej najkorzystniejszej z ich punktu widzenia. Jako przykłady można wymienić tu na przykład meble, odzież, zabawki, drobna elektronika czy sprzęt RTV i AGD. To tak zwane produkty wybieralne. Chodzi o artykuły, które nie są powszechnie dostępne i w których przypadku ograniczenie konkurencji będzie rozsądnym rozwiązaniem. Zazwyczaj towary dystrybuowane w strategii selektywnej dodatkowo wymagają odpowiednich warunków, takich jak przestrzeń, lokalizacja lub wyposażenie punktu pośrednika. Liczba miejsc dystrybucji jest ograniczona, a konsumenci akceptują to i są w stanie poświęcić więcej czasu np. na dojazd do konkretnego sklepu, aby nabyć dokładnie ten towar, który ich interesuje.

Wady i zalety strategii dystrybucji selektywnej

W powyższych akapitach scharakteryzowaliśmy strategię dystrybucji selektywnej, a także podaliśmy przykłady produktów, w których przypadku najlepiej się ona sprawdzi. Nadszedł więc moment na zaprezentowanie i krótkie omówienie wad oraz zalet tej strategii, które przedstawiamy poniżej.

Dystrybucja selektywna – wady

  • Czasochłonne budowanie bazy pośredników, konieczność ich selekcjonowania (sprzedawca musi dysponować odpowiednią powierzchnią handlową w stosownej lokalizacji).
  • Problemy z oceną jakości wybranych pośredników.
  • Stosunkowo duże ryzyko finansowe dla produktów z niską marżą oraz przy niewielkiej ilości sprzedaży.
  • Występowanie konkurencji wśród pośredników.

Dystrybucja selektywna – zalety

  • Mniejsze ryzyko handlowe.
  • Małe nakłady finansowe w wypadku zmiany pośrednika.
  • Łatwiejsza kontrola punktów sprzedaży.
  • Łatwiejsze znalezienie odpowiednich nabywców.
  • Możliwość przeniesienia kosztów reklamy produktu na pośrednika.

Mamy wiedzę nie tylko o strategiach dystrybucji!

Doskonale znamy się nie tylko na dystrybucji selektywnej, ale także na pozostałych strategiach, nie tylko tych najpopularniejszych. Każdą osobę, która poszukuje profesjonalnej wiedzy oraz takiego wsparcia, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Mamy ogromną wiedzę i wieloletnie doświadczenie, które każdego dnia wykorzystujemy po to, aby pomagać klientom, którzy nam zaufali. Współpracujemy z firmami z różnych branż, zawsze dając z siebie całe sto procent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
pl_PL