Strategia dystrybucji intensywnej
W jednym z przygotowanych przez nas artykułów omawialiśmy dość pobieżnie strategie dystrybucji, wśród których została między innymi wymieniona strategia dystrybucji intensywnej. W tym tekście chcielibyśmy przyjrzeć się jej bliżej, poświęcając więcej miejsca na szczegółowe omówienie tego specyficznego rodzaju dystrybucji. Stworzyliśmy także siostrzany artykuł na temat strategii dystrybucji selektywnej. Zapraszamy do lektury wszystkie osoby, które chcą poszerzyć swoją wiedzę. W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości zachęcamy natomiast do skorzystania z naszej oferty profesjonalnego doradztwa logistycznego. Mamy nie tylko ogromną wiedzę, ale także doświadczenie, którym zawsze chętnie dzielimy się z naszymi klientami, pomagając ich firmom w rozwoju oraz osiąganiu założonych celów.
Strategia intensywna – czym dokładnie jest?
Na początek krótko przypomnimy, czym jest strategia dystrybucji (szczegółowe informacje na ten temat zebraliśmy w odrębnym artykule). To plan działania, według którego należy postępować, aby osiągnąć najlepsze efekty. Określa on dopasowane do potrzeb firmy sposoby oraz metody na to, aby produkowane przez dane przedsiębiorstwo towary dotarły do wszystkich zainteresowanych klientów, przynosząc firmie jak największe zyski. Jednym z rodzajów strategii, jakie może obrać przedsiębiorstwo, jest właśnie strategia dystrybucji intensywnej. W kolejnych akapitach omawiamy dokładnie czym ona jest.
Strategia dystrybucji intensywnej skupia się na tym, aby dotrzeć do jak największej liczby klientów. Dlatego też niekiedy bywa również nazywana sprzedażą wszystkim odbiorcom. Strategia ta polega na tym, aby obsłużyć możliwie całkowitą (a przynajmniej jak największą) część rynku, na jakim działa dane przedsiębiorstwo, poprzez dotarcie do wszystkich dostępnych punktów sprzedaży. Dystrybucja intensywna opiera się na produktach, które wyróżniają się dużą i łatwą dostępnością w wielu punktach sprzedaży na danym obszarze (w mieście, województwie, kraju). Aby sprostać potrzebom licznego i wymagającego rynku, konieczne jest wykorzystanie długich i szerokich kanałów dystrybucyjnych, które pozwolą na głęboką penetrację takiego rynku. Strategia ta ma zastosowanie, gdy klient nie zbiera informacji, nie porównuje produktów i nie zastanawia się nad ewentualnymi alternatywami. Kluczowym jest zadbanie o to, aby towar był zawsze dostępny – należy unikać braków na półkach w punktach dystrybucji, ponieważ mogłyby one doprowadzić do zmniejszenia sprzedaży. Klient nie będzie bowiem czekał na dostawę lub szukał w innym sklepie produktu danej firmy. Wybierze po prostu alternatywę od konkurencji, jeżeli będzie ona łatwiej dostępna.
Dystrybucja intensywna – zalety i wady
Przedstawiliśmy czym jest i na czym skupia się strategia dystrybucji intensywnej. Poza czystą definicją warto się dodatkowo przyjrzeć się temu, jakie są jej wady oraz zalety. Przedstawiamy je poniżej.
Strategia dystrybucji intensywnej – zalety
- Pozwala na dogłębną penetrację obsługiwanego rynku.
- Stawia pośrednikom niewielkie wymagania.
- Pozwala na skuteczną analizę rynku oraz potrzeb konsumentów.
- Umożliwia dostosowanie sprzedaży do zmieniającej się sytuacji.
Strategia dystrybucji intensywnej – wady
- Zwiększone prawdopodobieństwo występowania zbędnych pośredników w sieci dystrybucji.
- Stosunkowo duże ryzyko handlowe, związane między innymi z utrzymywaniem dużych zapasów magazynowych, które sprostają popytowi.
- Bardzo utrudniona lub wręcz uniemożliwiona kontrola punktów sprzedaży ze względu na ich ilość.
Strategia dystrybucji intensywnej – przykłady
Doskonałym przykładem strategii dystrybucji intensywnej jest sprzedaż produktów sezonowych, a także produktów spożywczych. Jeśli mowa o tych pierwszych można wspomnieć chociażby o lodach, które cieszą się dużym zainteresowaniem klientów podczas upalnych, letnich dni. Są one dostępne w wielu miejscach, od mobilnych punktów sprzedaży, poprzez punkty wyspecjalizowane, restauracje, na supermarketach kończąc. Klient w bardzo niewielu przypadkach poszukuje konkretnej marki i raczej weźmie to, co jest pod ręką, zamiast iść do innego punktu, aby dostać lody konkretnej firmy. Podobnie będzie w przypadku produktów spożywczych (na które popyt jest zawsze, nie tylko w konkretnym sezonie) np. chleba, mleka, śmietany, parówek itd.
Warto wspomnieć, że w przypadku dystrybucji intensywnej ważne jest nie tylko realizowanie dużej liczby transakcji każdego dnia i wiążące się z tym utrzymywanie wysokich stanów magazynowych, ale także zwiększenie środków na reklamę czy trafne odczytywanie potrzeb potencjalnego klienta, co pozwoli zbudować w jego oczach markę firmy i sprawi, że nie będzie podejmował decyzji zakupowej, będąc już w sklepie.
Na strategiach znamy się jak nikt!
W tym tekście postaraliśmy się przybliżyć strategię dystrybucji intensywnej zwłaszcza tym osobom, które niewiele wiedziały na jej temat. Każdego, kto poszukuje nie tylko profesjonalnej wiedzy, ale również takiego wsparcia z zakresu doradztwa logistycznego, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jesteśmy gronem specjalistów, którym zdecydowanie warto zaufać. Mamy ogromną wiedzę, a także doświadczenie, które każdego dnia wykorzystujemy do tego, aby pomagać naszym klientom. Z chęcią podejmiemy się nowych wyzwań!