-
Zapas zabezpieczający
Odpowiednie gospodarowanie zapasami to jedna z kluczowych kwestii, umożliwiających sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Ustalenie optymalnego poziomu zapasów poprzez efektywną realizację dostaw, pozwala zachować ciągłość prac, a przy tym nie prowadzi do nadmiernego magazynowania towarów…
-
Rodzaje inwentaryzacji
Inwentaryzacja, czyli spis z natury wszelkich finansowych oraz rzeczowych składników majątkowych firmy, ma ogromny wpływ na płynność przebiegu prac magazynowych. Głównym celem inwentaryzacji jest oszacowanie sytuacji majątkowej przedsiębiorstwa oraz wywiązanie się ze zobowiązań…
-
Wskaźnik rotacji zapasów – jak obliczyć i co to takiego?
Każde przedsiębiorstwo oraz każdy magazyn ma swoje własne, indywidualne tempo, w którym zbywa przechowywane towary i gromadzi następne produkty. W branży logistycznej wskaźnik rotacji zapasów jest jednym z ważniejszych czynników, określających dynamikę działania…
-
Jak obliczyć zapas maksymalny?
Każdy magazyn, niezależnie od swojej powierzchni, ma ograniczoną przestrzeń do składowania towaru. O ile dostawy i wydania są porządnie rozplanowane i regulowane na bieżąco, nie ma problemu ze znalezieniem miejsca w magazynie na…
-
Czym jest KANBAN? Zarys podstawowych warunków implementacji.
Tajemnica przepływów w kanbanie Technika kanban jest narzędziem sterowania przepływem fizycznym dóbr zgodnie z zasadą pull. Jest ona charakterystyczna dla przedsiębiorstw działających w oparciu o kulturę lean, tzn. z dobrze poukładanymi procesami, wysokim…
-
Optymalizacja logistyki dostaw na przykładzie wybranego przedsiębiorstwa
METODA Ε-CONSTRAINTS I PRZEGLĄDU FRONTU PARETO W ZASTOSOWANIU DO ROZWIĄZYWANIA PROBLEMU OPTYMALIZACJI SYSTEMU LOGISTYCZNEGO WSTĘP Pojęcie „logistyka” na przestrzeni wielu lat zyskało szereg znaczeń. Jednak według wielu źródeł stanowi koncepcję zarządzania przepływami materiałów, wyrobów…
-
Kompletacja z regałów przepływowych
Kompletacja towarów małogabarytowych charakteryzuje się najczęściej dużą ilością bazową indeksów, a w konsekwencji złożoną hierarchią opakowań, problematycznym sposobem ekonomicznie uzasadnionego pakowania oraz ograniczonym wyborem efektywnych i racjonalnie zaprojektowanych systemów składowania. Jeżeli dodatkowo jako…
-
Standardy zarządzania projektami w logistyce. Czy istnieją?
Czy można w logistyce stosować dobre praktyki z innych obszarów? Oczywiście wszystko zależy od tego w jakim zakresie, ale zasadniczo tak i nawet jest to wskazane. Wymiana doświadczeń pomiędzy różnymi departamentami ma wiele…
-
Palety MIX – jak sobie z nimi poradzić?
Niewiele przedsiębiorstw, poza realizującymi zadania stricte cross dockingowe, może uniknąć tematu palet mix. Każda paleta niejednorodna jest paletą mix. Palety mix towarzyszą procesom logistycznym od momentu wejścia do magazynu. Następnie poprzez odkładanie /…
-
Produktywność vs wydajność w logistyce
Wydajność i produktywność okazują się nie być oczywiste. Doświadczając różnych projektów dla różnych klientów w obszarze logistyki i łańcucha dostaw, odkryliśmy, że wielu z nich konsekwentnie stosuje zamiennie wydajność z produktywnością.