mix paletowy
opakowania,  rozwiązanie,  XYZ

Palety MIX – jak sobie z nimi poradzić?

Niewiele przedsiębiorstw, poza realizującymi zadania stricte cross dockingowe, może uniknąć tematu palet mix. Każda paleta niejednorodna jest paletą mix. Palety mix towarzyszą procesom logistycznym od momentu wejścia do magazynu. Następnie poprzez odkładanie / lokowanie produktów i konsolidację aż do ich wyjścia. Optymalizacja procesów logistycznych związanych z tworzeniem i obsługą palet mix może przyczynić się do znacznego wzrostu efektywności. 

Magazyn jako środowisko niejednorodne produktowo 

Zapas czy „Just in time”?

W każdym magazynie , w szczególności w takim, gdzie odbywa się głównie kompletacja towarów małogabarytowych przedsiębiorstwo staje przed dylematem czy budować zapas i być bardziej elastycznym, czy też zdecydować się na dostawy just in time  i optymalizować zapas magazynowy kosztem elastyczności. Im częstsze i bardziej dopasowane do popytu dostawy, tym większa szansa, że poszczególne produkty będą zamawiane w niepełnych paletach. Dostawcy chcąc optymalizować koszty logistyki własnej, utworzą na swoim wyjściu palety mix. 

Przyjęcie towarów

Początek drogi, czyli obsługa palet mix na wejściu. Pozwala przyjmować produkty na jednym nośniku a następnie dekonsolidować poszczególne palety i umieszczać pojedyncze towar w lokalizacjach. Przy różnorodnym asortymencie, zwłaszcza o mało powtarzalnych lub nietypowych wymiarach. Dopasowanie uniwersalnych lokalizacji dla wielu indeksów jest niezwykle trudne, przedsiębiorstwo może wykorzystywać palety mix również w procesie składowania. Paleta mix lub też lokacja mix, to nic innego, niż systemowe dopuszczenia składowania wielu artykułów. Natomiast na wyjściu, przedsiębiorstwo wykonuje dokładnie tę samą operację, które wykonał dostawca przygotowując dostawę.  

Palety mix, powstają zawsze w łańcuchach dostaw w których towar wchodzi na magazyny w innych jednostkach ładunkowych niż z nich wychodzi. Najczęściej stosowaną hierarchią opakowań jest: sztuka, opakowanie (karton, zgrzewka), paleta.  

Mix paletowy. Typy oraz miejsca powstawania.

Strefy funkcjonalne w magazynie

W celu uformowania optymalnej, z punktu widzenia jakości i kosztów, ilości jednostek ładunkowych musimy brać pod uwagę palety mix. W przypadku większości przedsiębiorstw, możemy mówić o co najmniej dwóch strefach funkcjonalnych. Strefach wysokiego składowania, lub składowania blokowego które pełnią funkcję magazynowania zapasów jako pierwszej. Strefach kompletacyjnych np. wydzielonych poziomach „0”, antresolach, strefach półkowych, strefach szybkich pobrań etc. jako drugiej. Nierzadko, mamy również do czynienia z towarami wielkogabarytowe, dłużycami, elementami wymagającej specjalnych sposobów składowania i kompletacji. Można więc przyjąć, że magazyny pracują cały czas w środowisku palet mix, przyjmując je, przechowując i tworząc.  

Podział według kategorii produktowej

Najprostszym ale jednocześnie najdroższym z punktu widzenia kosztów transportu, jest podział towarów według kategorii i wymiarów. Jest to model dość często spotykany w  którym dodatkowy koszt transportu ponosi przedsiębiorstwo lub klient zależności od wartości zamówienia. Przed wdrożeniem takiego rozwiązania, należy prawidłowo zważyć i zmierzyć produkty, oraz wyliczyć koszty operacji w procesach. Wysyłka odbywa się wg ustalonego klucza. Na przykład: do wymiaru X x Y x Z i wagi W, tworzymy paczki. Powyżej tego wymiaru i wagi tworzymy pół palety lub palety. Najbardziej czasochłonne procesem w tym przypadku będzie kontrola jakości (pakowanie), konsolidacja oraz załadunek. Kilka słów więcej o opakowaniach możecie znaleźć np. tutaj natomiast o pakowaniu tutaj.

Drugim rozwiązaniem jest pewien rodzaj kompromisu, pomiędzy działaniem w pełni systemowym a manualnym. Opiera się on w szczególności na: doświadczeniu i przewidywaniu pracowników, właściwej parametryzacji systemu, własnych jednostkach logistycznych, prawidłowej parametryzacja ścieżki komplikacji. Przy konfigurowaniu ścieżki kompletacji, szczególną uwagę trzeba zwrócić na kilka czynników. Analiza XYZ, obejmująca ilości wydanych (nie ilość sprzedaży, nie wartość sprzedaży) oraz szczególne atrybuty produktu, takie jak duży ciężar, kruchość. Ograniczenia przechowywania, odległości horyzontalne i wertykalny od głównej ścieżki kompletacji, umiejscowienie strefy wejścia, strefy wyjścia oraz strefy konsolidacji. Równie istotne jest wyposażenie techniczne magazynu (wózki widłowe, podesty, etc.). Prawidłowo skonfigurowaną ścieżka kompletacji, pozwala na uformowanie palety. Wszystkie towary muszą przejść przez konsolidację. Palety oraz paczki na pojedynczych jednostkach ładunkowych, zawierających całość  zamówienia, powinny być niezwłocznie transferowane poza obszar konsolidacji. Takim obszarem mogą być doki załadunkowe lub podstawione samochody.  

Mix paletowy. Optymalizacja procesów.

Formowanie, łączenie i strategie dystrybucji

W przypadku kiedy przedsiębiorstwo dopuszcza wielopoziomową konsolidację w obrębie kilku zamówień klienta, mamy kilka ,możliwości. Dobrze jest zastanowić się, czy przywołane wcześniej produkty (ciężki lub gabarytowe) nie powinny stanowić naturalnych spodów dla palet mix. Mogę wtedy być wydawane zawsze pojedynczo (niezależnie od reszty zamówienia). W takim przypadku, pracownik strefy konsolidacji może z takich produktów ułożonych w stos na jednej palecie, utworzyć podstawy palet na poszczególnych klientów. Formując stabilną ich podstawę a następnie może umieścić na górze element lżejsze, bardziej narażone na uszkodzenia. 

Zdarza się również, że zamówienie klienta składa się z zestawu różnych elementów. Kompletowanych w różnych, oddalonych od siebie strefach magazynu. Wtedy procesie powinna zostać uwzględniona koncepcja kierunków konsolidacji. W przypadku magazynów, gdzie w godzinach szczytu, w strefie konsolidacji może znajdować się kilkaset lub kilka tysięcy palet, wsparcie systemu WMS jest nieodzowne. 

Ostatnim, niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na formowanie palet mix, jest kanał dystrybucji. Zupełnie inaczej wygląda formowanie palet które wysyłamy własnym transportem do oddziałów, a zupełnie inaczej do klienta indywidualnego. W przypadku harmonogramowanego zasilania oddziałów własnych, najistotniejszym parametrem jest optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni ładunkowej oraz zabezpieczenie towaru.  

Mix paletowy a „drop shipping”

Nieco inaczej wygląda sprawa, kiedy oprócz uzupełniania stanów magazynowych, Świadczymy dla naszych oddziałów usługę drop shippingu a co za tym idzie etykietuje paczki i palety jednostkami jednoznacznie identyfikującymi właściciela towaru. W takim przypadku, dopuszcza się formowanie palet na zasadzie jedna paleta równa się jeden klient. Formowanie palet mix, gdzie każdy element palety powinien być zwrócony etykietą na zewnątrz. Ułatwi to odbiorcy identyfikację pojedynczych zamówień wchodzących w skład palety Mix oraz ich dalszą dystrybucję. W przypadku dystrybucji paczkowej, realizowanej własnym transportem, palety mix muszą być tworzone według klucza sektora geograficznego. Poszczególne kody pocztowe, leżący od siebie w niedalekiej odległości, mogą być składowane na palecie. W innym przypadku, kierowca nie będzie w stanie zrealizować sprawne dostawy. 

W przypadku kiedy przedsiębiorstwo wykorzystuje transport zewnętrzny, czyli spedytorów lub samochody pozyskane z giełdy transportowej. Dystrybucja wysyłki paletowej, oprócz ustalonych kodów pocztowych które mogą się znaleźć na poszczególnych samochodach spedytora, obowiązuje zasada 1:1. Jedna Paleta (euro, jednorazowa, pół Paleta) równa się jeden klient. W przypadku dystrybucji paczkowej, dopuszczalne są palety mix, bez zabezpieczenia folią firmowo, bandowania, pełnego stretchowania etc. Ponieważ firmy spedycyjna każdy taki nośnik i tak rozbierają i sortują na kierunki. 

Kilka słów podsumowania

Mix paletowy jako stary / nowy standard

Zwróćmy uwagę na zerwane łańcuchy dostaw w 2020 roku i sytuację na większości rynków (stal, kruszce, półprzewodniki) w 2021 roku. Wiele firm pomimo dostępu do finansowania ma trudności z zamówieniem surowców i materiałów w ilościach hurtowych. Ceny frachtów morskich wpływają na konieczność ponownego przeliczania opłacalności zamówień pełnokontenerowych. Już dzisiaj firmy poszukują kontrahentów którzy chcieliby partycypować w kosztach transportowych w zamian za udostępnienie powierzchni.

Kolejnym krokiem jest analiza rynków lokalnych pod kątem przywrócenia produkcji niektórych materiałów i półproduktów. Zanim jednak produkcja zostanie uruchomiona lokalnie na masową skalę, zamówienia będą musiały być produkowane w mniejszych partiach. Branża e-commerce, która rozwija „długie ogony” produktowe nie magazynuje ich w całości w miejscu dystrybucji. Przy odpowiednio dużej skali (setki tysięcy referencji) generuje to codzienne dostawy kartonowe / sztukowe. Dystrybucja w kooperacji z paczkowymi firmami kurierskimi również wymaga dystrubucji w paletach mix.

Reasumując, powinniśmy się z paletami mix zaprzyjaźnić. Zwracając przy tym uwagę, że zupełnie inaczej budujemy logistykę dla operacji pełno paletowych a inaczej dla palet mix. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w zakresie optymalizacji logistyki lub transformacji przedsiębiorstwa skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
pl_PL