Logistyka magazynowa
Logistyka magazynowa jest tematem bardzo istotnym dla firm działających w różnych branżach. Dotyczy nie tylko podmiotów, które działają w e-commerce, chociaż to w ich przypadku jest szczególnie ważna. Powinna ona interesować nie tylko działy logistyki, ale także CEO, czy osoby prowadzące jednoosobową działalność – dzięki czemu łatwiej będzie im zrozumieć pewne procesy, a dzięki temu lepiej zarządzać swoją firmą. W tym artykule postaramy się nieco przybliżyć to, czym właściwie jest i jak w praktyce wygląda logistyka magazynu. Zachęcamy do lektury i zapoznania się z przygotowanymi przez nas treściami. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie, w tym także odpowiedzi na nurtujące go pytania.
Logistyka magazynowania – kilka słów wstępu
Samo pojęcie logistyki jest niezwykle szerokie i kryje w sobie procesy: planowania, realizowania i kontrolowania efektywnego oraz sprawnego przepływu produktów pomiędzy punktami pochodzenia i punktami konsumpcyjnymi, których celem jest zaspokojenie potrzeb i wymagań klienta. Bazowo działania logistyczne mogą obejmować na przykład:
- realizację zamówień i obsługę klienta,
- prognozowanie popytu na produkty,
- kontrolę zapasów,
- przepływ informacji,
- procesy zaopatrzeniowe,
- pakowanie produktów,
- obsługę zwrotów,
- transport i składowanie,
- gospodarowanie odpadami.
Jasno wynika z tego, że do zadań logistyki należy także efektywna organizacja pracy w przestrzeni magazynowej. Bez względu na to, czy będzie to ogromna hala, czy niewielkich rozmiarów skład, logistyka magazynowania z pewnością przyczyni się do utrzymania porządku oraz lepszej kontroli nad zawartością magazynów.
Oczywiście im większy skład, tym większe wyzwanie, zwłaszcza w przypadku gdy podczas magazynowania należy mieć na uwadze szczególne parametry, zabezpieczające towary przed uszkodzeniem, zniszczeniem czy zepsuciem. Logistyka magazynowa wymaga nie tylko bardzo dobrej organizacji, ale także jednoczesnego nadzorowania wielu procesów. Każda faza magazynowania jest bowiem narażona na ryzyko błędów i problemów, a wszelkie niedopatrzenia będą wiązać się z kosztami. Dlatego niezwykle istotne jest, aby zadbać o logistykę magazynu.
Jakie cele realizuje logistyka magazynowa?
Główny cel, realizowany przez logistykę magazynowania, to optymalizacja kosztów operacyjnych, bez obniżenia jakości i poziomu oferowanych usług. Aby go zrealizować, podejmuje się wiele innych kroków, takich jak:
- maksymalizacja dostępnej powierzchni magazynowej;
- spełnianie wszelkich standardów bezpieczeństwa, zarówno w stosunku do pracowników, jak i do towarów;
- efektywne wykorzystywanie urządzeń służących do przeładunku;
- dobra organizacja pracy operatorów logistycznych;
- zapewnienie dobrego dostępu do ładunków na wszystkich etapach magazynowania.
Procesy zachodzące w magazynie logistycznym
Zakres czynności, które należy wykonać podczas składowania i obsługi towarów, można określić mianem procesów. Główne procesy są 4: przyjmowanie, składowanie, kompletacja oraz wysyłka towarów. Poniżej nieco dokładniej omówimy każdy z nich.
- Przyjęcie towaru. To moment, w którym towar napływa do magazynu. Etap ten obejmuje przyjęcie ładunku, awizację (czyli weryfikację stanu zastanego z informacjami z dokumentacji), potwierdzenie odbioru, rozładunek, sortowanie, przygotowanie do składowania i finalnie rozmieszczenie produktów na magazynie.
- Składowanie. W ramach tego etapu następuje rozlokowanie przybyłych towarów na magazynowych półkach, w ustalony, uporządkowany sposób. Można powiedzieć, że to jeden z najważniejszych etapów, realizujący podstawową funkcję magazynu, jaką jest przechowywanie towarów. Etap ten obejmuje: odbiór zapasów, rozmieszczanie towarów w strefie składowania, przechowywanie zgodnie z określonymi zasadami i wymaganiami dla danego typu towaru, okresową kontrolę i konserwację oraz wydawanie towaru do strefy kompletacji.