Brak kategorii

Jednostka magazynowa – SKU

Temat tego artykułu jest niezwykle ciekawy, zwłaszcza dla osób, które dopiero planują otwarcie swojego biznesu, związanego z handlem. O czym będzie tu mowa? Po polsku – jednostka magazynowa, po angielsku stock keeping unit, w skrócie SKU. Swego rodzaju narzędzie, niezwykle przydatne we wszystkich firmach działających w handlu (zarówno klasycznie, jak i w e-commerce). Osoby, które dopiero otwierają swój biznes lub myślą nad jego rozkręceniem, koniecznie powinny poznać bliżej jednostki magazynowe i zacząć je stosować. Ułatwią one pracę, zarówno jeśli chodzi o lokalizowanie towarów, jak i o planowanie strategii działania (pozwolą w łatwy sposób prześledzić zainteresowanie klientów danym produktem). Z naszego artykułu czytelnik dowie się między innymi: co to znaczy SKU, jak go stworzyć, do czego służy i jak poprawnie go używać. Zebraliśmy tu masę ważnych informacji podanych w przystępnej formie – głównie z myślą o początkujących. Wszystkie osoby głodne wiedzy zachęcamy do dalszej lektury.

SKU – co to znaczy?

Zacznijmy od absolutnych podstaw i postawmy sobie zasadnicze pytanie: co to jest SKU? Skrót ten wyjaśnialiśmy już we wstępie, ale teraz nadszedł czas na to, aby bardziej wgryźć się w temat. Jak podaje internetowa encyklopedia, to pojęcie wykorzystywane w marketingu. SKU (stock keeping unit), a po polsku po prostu jednostka magazynowa, stanowią określenie identyfikatora, który jest wykorzystywany do zarządzania towarem. Tyle w teorii. W praktyce natomiast kod SKU to unikalny, alfanumeryczny ciąg znaków, który przypisuje się do określonego rodzaju produktów. Dzięki temu można:

  • łatwiej je zidentyfikować,
  • zoptymalizować organizację magazynu,
  • ułatwić pracownikom odnalezienie towaru,
  • ułatwić klientom znalezienie towaru, przy pewności, że zamawiają dokładnie to, czego potrzebują,
  • przygotować strategię składowania asortymentu,
  • łatwiej śledzić stany magazynowe,
  • przygotowywać prognozy.

Mamy nadzieję, że teraz każdy już wie, co to jest SKU i dlatego możemy przejść do kolejnych ważnych kwestii, dotyczących między innymi tego, jak taki kod stworzyć. W dalszej części dokładniej omówimy także to, jak wykorzystać jednostki magazynowe w praktyce, aby móc jeszcze lepiej i prężniej rozwijać firmę.

SKU produktu – jak stworzyć dobry kod?

Chcąc stworzyć kod SKU, warto pamiętać o tym, że ma on przede wszystkim ułatwiać życie właścicieli firmy, jej pracowników, a także klientów. Nie ma jednego odgórnie narzuconego sposobu na tworzenie tego rodzaju oznaczeń. Należy pamiętać także o tym, że aby dobrze służyły przyszłym użytkownikom, powinny być stosunkowo proste i intuicyjne, dzięki czemu łatwo będzie je później odszyfrować.

Aby stworzyć dobry kod dla jednostek magazynowych nie potrzeba specjalnych systemów ani urządzeń. Wystarczy tylko przeprowadzić analizę posiadanych zapasów, określić cechy, które wyróżniają produkty (wyróżniki te muszą być przydatne zarówno dla klienta, jak i dla pracowników firmy) i ustalić jeden stały sposób zapisu. Poniżej prezentujemy cztery proste kroki, które pomogą w opracowaniu SKU produktów dla dowolnego przedsiębiorstwa.

  1. Dokładna analiza sprzedawanego towaru – od tego, czym handluje przedsiębiorstwo, będzie uzależniony wygląd kodów. Dla różnych typów produktów należy utworzyć osobne, dopasowane do nich, SKU. Najlepiej ustalić cechy charakterystyczne dla towarów, które następnie posłużą do kodowania. W przypadku książek może to być na przykład: wydawca-autor-tytuł, dla ubrań i obuwia: marka-kolor-rozmiar itd. Należy pamiętać o tym, aby kategoryzacja była funkcjonalna – jeśli firma ma w ofercie książki tylko jednego wydawcy lub ubrania jednej marki, to nie będzie to cecha wyróżniająca produkty.
  2. Upewnienie się, że kody są łatwo rozpoznawalne. Dobrze stworzony kod SKU powinien być nie tylko spójny, ale także łatwy w identyfikacji. Powinien mieć w sobie wszystkie cechy charakterystyczne dla danego produktu, takie jak jego kolor, rozmiar, przeznaczenie itd. Nie jest to zasadą, ale dobrze zastosować myślniki, aby rozdzielić poszczególne sekcje kodu.
  3. Zadbanie o unikalność kodów. Złota zasada brzmi: jeden rodzaj produktu – jeden SKU.
  4. Branie pod uwagę potrzeb klientom. Jeśli kontrahenci często pytają np. o kolor, warto zadbać o to, aby taka informacja znalazła się w kodzie SKU.

Tworząc kody dla jednostek magazynowych, warto także zadbać o to, aby: mieściły się one w przedziale 8-12 znaków, rozpoczynały się literą, a każda użyta w nich liczba lub litera miała swoje określone znaczenie. Weźmy na przykład beżowe kozaki bez obcasa od Jenny Fairy, w rozmiarze 38. Ich SKU może wyglądać tak: JF-KOZ-BEZ-OB-38.

Do czego wykorzystywać SKU – skrót najważniejszych informacji

Jednostki magazynowe są niezwykle pomocne w organizacji firm, które zajmują się handlem. Pozwalają uzyskać wiele przydatnych informacji. Poniżej przedstawiamy, do czego można je wykorzystywać w praktyce:

  • monitoring statusu produktów – ile z nich zostało sprzedanych, czy już czas zamówić kolejne, by uniknąć braków magazynowych itd.;
  • analiza trendów zakupowych – dzięki SKU łatwo określić popularność konkretnych produktów, dzięki tym informacjom można z kolei zaplanować działania marketingowe dla mniej popularnych pozycji lub rozważyć wycofanie niektórych artykułów z oferty;
  • dokładne planowanie zakupów – monitoring jednostek magazynowych pozwala uzupełnić je, zanim nastąpi wyczerpanie zapasów;
  • optymalizacja procesów wysyłkowych – w przypadku kilku dostępnych magazynów, dzięki SKU łatwiej będzie wysłać towar z miejsca najbliższego adresu, pod który zostały zamówione produkty;
  • tworzenie algorytmów – wprowadzając kody SKU, można tworzyć algorytmy, które będą proponować klientom podobne produkty, które mogą im się spodobać.

Jak używać jednostek magazynowych? Tak, aby maksymalnie ułatwiać sobie pracę. Każdy przedsiębiorca sam tworzy swoje kody, decydując o tym, jakie elementy zostaną w nich zawarte, dzięki czemu można idealnie dopasować je do potrzeb konkretnego biznesu. Podane wyżej sposoby wykorzystania SKU to jedynie propozycje – opcji może być więcej!

Warto wprowadzić kody SKU do swojego biznesu

Mamy nadzieję, że nie tylko udało się nam wyjaśnić czym jest jednostka magazynowa, ale także pokazać, że to bardzo użyteczne narzędzie. Przydatne nie tylko w biznesach w całości działających jako e-commerce, ale także gdy sklep online jest uzupełnieniem sprzedaży stacjonarnej. To rozwiązanie, które zdecydowanie warto wprowadzić w każdej firmie zajmującej się handlem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
pl_PL