Etykieta logistyczna czym jest i co zawiera
Etykieta logistyczna to dokument, z którym każdego dnia spotykają się zarówno przedsiębiorcy, jak i ich klienci – nie tylko hurtowi, ale również detaliczni. Temat z pozoru może wydawać się błahy, ale naszym zdaniem zdecydowanie jest wart poruszenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co to jest etykieta logistyczna i co zawiera, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem, w którym znajdziesz wartościowe informacje w pigułce.
Etykieta logistyczna – co to?
Encyklopedyczna definicja podaje, że etykieta logistyczna to nośnik, za którego pomocą przedsiębiorstwa łatwo wymieniają się ze sobą informacjami w sposób ustandaryzowany i jednoznaczny dla całego świata. Dane na etykiecie są zapisywane w postaci tekstu i kodu kreskowego. Etykietę umieszcza się na dowolnej jednostce logistycznej, dzięki czemu każdy zainteresowany (od producenta przez hurtownika, dystrybutora, detalistę, aż po przewoźników i operatorów logistycznych) ma w jasny i czytelny, ustandaryzowany sposób przedstawione informacje o transportowanym towarze.
Etykieta logistyczna – co zawiera?
Po omówieniu kwestii co to jest etykieta logistyczna, czas przyjrzeć się jej budowie. Co zawiera etykieta logistyczna? Jest kilka ważnych elementów:
- informacje określające firmę – logo, nazwa oraz dane teleadresowe firmy, powinny znajdować się w górnej części etykiety logistycznej;
- informacje tekstowe – mogą dotyczyć nazwy towaru oraz interpretacji kodów, powinny znajdować się w środkowej części etykiety;
- kod kreskowy GS1-128- który powinien znajdować się w dolnej części.
Warto wiedzieć także, że obowiązkowym elementem, który musi zawierać każda etykieta logistyczna, jest SSCC – Seryjny Numer Jednostki Wysyłkowej, który składa się z następujących części:
- identyfikatora zastosowania – w SSCC zawsze wynosi on 0;
- cyfry uzupełniającej – mającej wartość od 0 do 9, w zależności od firmy, która tworzy etykietę;
- prefiksu firmy GS1 – trzycyfrowego kodu, oznaczającego kraj pochodzenia (na przykład dla Polski kod ten to 590);
- oznaczenia jednostki – numeru seryjnego, nadanego przez firmę produktowi;
- cyfry kontrolnej – uzyskiwanej przy użyciu odpowiedniego algorytmu opracowanego przez organizację GS1.
Umieszczony na etykiecie numer SSCC odgrywa niezwykle ważną rolę. Nie tylko pozwala śledzić drogę, jaką przebyła dana jednostka, ale także informuje o sposobie przemieszczenia, przeładunku, odbiorze oraz sposobie przechowywania. Przyjmuje się, że format etykiety logistycznej powinien być nie mniejszy niż A5.
Korzyści płynące ze stosowania etykiet logistycznych
Wiesz już co to etykieta logistyczna oraz co zawiera. Na zakończenie poświęćmy więc chwilę temu, jakie są korzyści ze stosowania tego ustandaryzowanego sposobu opisywania jednostek logistycznych. Zalety łatwo dostrzegą nie tylko producenci i operatorzy logistyczni, ale również sieci handlowe, do których trafiają jednostki z poprawnie wypełnionymi etykietami.
Etykieta logistyczna pozwala:
- spełnić europejskie wymagania związane z bezpieczeństwem oraz śledzeniem jednostek,
- skrócić czas przyjęcia dostaw do magazynu,
- automatyzować procesy magazynowe i dystrybucyjne,
- łatwo identyfikować jednostki,
- obniżyć koszty ze względu na stosowanie zunifikowanego standardu,
- błyskawicznie identyfikować i rejestrować jednostki logistyczne oraz zestawiać je z zamówieniem.